Tradícionális csiszolás
(Hadori és Sashikomi)
KEISHO (HADORI)
SASHIKOMI
Hadori, vagy Sashikomi
Kétféle befejező csiszolás alkalmazható egy japán kard hamonjára, a KEISHO (HADORI) és a SASHIKOMI. A Keisho magában foglal egy hadori nevű követ, és kifehéríti azt a területet, amely a hamon alakját megmutatja minden részletével. A Sashikomi egy régebbi természetes stílusú csiszolás, amely speciális tsuya köveket és nugui-t használ, hogy a hamon önmagában is kiemelkedjen további kőmunka nélkül.
Mikor válassszuk a keishót:
A keisho csizolás jól mutat a legtöbb japán kardon. Vannak, akik nem szeretik a keishót, mert ha rosszul készítik el, elrejtheti a hamon részleteit, vagy ha nem követi szorosan az igazi hamont, akkor nagyon rosszul nézhet ki. Ha jól sikerül, akkor valóban javítja a kristályos szerkezetek láthatóságát anélkül, hogy elfedné a ji-t. A Keisho jelenleg a leggyakoribb befejezési mód Japánban. Az elismert könyvekben látott legtöbb kard Keisho kivitelű. Az esetek többségében egy modern csiszolást keisho stílusban kell elvégezni. Például, ha egy penge beadását tervezzük shinsa-ra, célszerű ezt a csiszolási módot választani.
Mikor válassszuk
a sashikomit:
Vannak esetek, amikor a sashikomi kivitel a legmegfelelőbb. Ha a pengének van egy nagyon vékony és keskeny nioi deki hamonja, akkor a sashikomi lehet előnyösebb, mivel a keisho fényezés elmoshatja a részleteket. Ha a pengének például sanbon-sugi, vagy valamilyen togari-ba hamonja van, akkor is a sashikomi felület lehet előnyösebb. A nagyszámú keskeny, magas, körben elkülönülő csúcsból álló hamon ugyanis nem biztos, hogy jól illeszkedik egy keisho hullám formába. Egy Hitatsura (teljes edzés) pengéket általában sashikomi stílusban készítik, mivel nincs külön terület a hadori kövek felvitelére és látványban is a Sashikomi adja vissza jól a jellemzőit.
Vannak esetek, amikor a sashikomi nem alkalmazható. Néhány pengének rendkívül kemény hamonja van, amely sashikomi stílusban inkább fényesnek tűnik, mint fehéresnek. Némelyiknél hiányos a hamon, felszínre került shigane (lágyabb magacél), vagy a hegesztési varratok stb. A pengének minden hibája jól látható lesz, és egy sashikomi stílusú felülettel még hangsúlyosabb. A keisho stílusú felület lehetővé teszi, hogy a togi különböző köveket és technikákat alkalmazzon a felületen és az élacélon. Ez nagy mozgásteret enged a felület szabálytalanságainak elrejtésére vagy a hamon hiányosságainak kitöltésére, mivel minden felület külön-külön megmunkálható a lehető legmegfelelőbb módon.
A fenti két technikával minden esetben csak díszként, vagy bemutatókhoz használt kardokat érdemes elkészíteni. Tameshigiri, illetve battohoz használt kardok esetében ezek a finoman megmunkált felületek könnyen és látványosan karcolódnak. Ilyen esetekben egyik csiszolási módot sem javasoljuk. Későbbiekben erről a csiszolási technikáról is teszünk fel képeket.
ELKÉSZÜLT MUNKÁK
Sosyu Tsunahiro 3.gen. Otanto
Inoue Shinkai katana
(Folyamatban)
Mumei kanmuri-otoshi-hirazukuri tanto
Naotane (atr. Kajihei) katana
(Folyamatban)